Which one do you want?

wpis: | 25.02.2021
which one do you want

W USA, a teraz już chyba na wszystkich kontynentach, głośny stał się filmik z brutalnej bijatyki w ubikacji w barze na obrzeżach campusu Uniwersytetu Oklahoma w m. Norman. Sytuacja miała miejsce po północy 13/14 lutego br. W obecnych czasach nie mogło się obejść bez tego, że zdarzenie zostało uwiecznione na telefonach, a w efekcie tego w ostatnich dniach poniższe nagranie stało się viralem. Tytułowe pytanie „Which one do you want?” to absolutny przebój.

 

Uczestnicy zajścia

Uczestnicy bójki szybko zostali zidentyfikowani. Już zabrali głos w mediach społecznościowych bezpośrednio albo poprzez swoich przedstawicieli. Dryblas na pierwszym planie jest graczem uniwersyteckiej drużyny footballu amerykańskiego. O jego kumplu w dżinsowej kurtce wiadomo stosunkowo najmniej, natomiast ich niepozorni przeciwnicy są braćmi. Jak sami przyznali od 10 lat trenują MMA w ośrodku należącym do ich ojca i okazyjnie startują, chociaż nigdzie nie można znaleźć ich rekordów.

Co się wydarzyło

Na filmie nie zobaczymy początku zadymy. Widać, że Kędzierzawy ma już rozbity nos, a Golfik ogląda sobie szczękę w lustrze. Właśnie odbyta gra wstępna spowodowała, że świadkowie sięgnęli po telefony. Bliższe okoliczności z czasem pewnie wypłyną na wierzch, bo świadkowie już czasem rzucą jakimś szczegółem. Na razie policja prowadzi śledztwo w sprawie napaści i pobicia a Uniwersytet wydał oświadczenie, że Futbolista próbował załagodzić sytuację.

Czy rzeczywiście jego rola była taka niewinna można wątpić. Wyraźnie słychać, jak mówi do braci „Get the fuck out of here” albo „Look at me, bitch”. Tego w żaden sposób nie da się zinterpretować jako próba deeskalacji. Tak samo jak zaciskanie pięści czy popychanie przeciwników. Zresztą, gdyby potrafili wyjść ponad swoje ego, to dostrzegliby, że kłopoty już tu są i to ogromne. Kędzierzawy nawet nie zwracał na nich uwagi, tylko uzgadniał szczegóły się z bratem. Za jego uśmieszek i pełne braterskiej troski pytanie „Which one do you want?” dzisiaj cała Ameryka dałaby się pokroić. Bracia Brown jeszcze zrobią na tym jakieś pieniądze.

W wyniku bijatyki Futbolista musiał przejść 4-godzinną operację oczodołu, a wzrok prawdopodobnie się uratować. Jego rodzina już zatrudniła prawnika i będę dążyli do sprawy karnej oraz cywilnej. Natomiast Kędzierzawy otworzył w sieci zbiórkę na swojego prawnika i swoją operację. Ma złamany nos i naderwany biceps, a i skarbonka w wybranej kancelarii adwokackiej już woła o zapełnianie. Cel zbiórki to 50 tys. USD i ludzie bardzo chętnie sypią groszem – w ciągu dwóch dni zebrał już ponad 40 tys. Na niezliczoną liczbę komentarzy w różnych mediach, tylko pojedyncze są współczujące zmasakrowanym pechowcom, a dla wszystkich Kędzierzawy jest bohaterem.

Warto obejrzeć jeszcze raz

Na tym przykładzie idealnie widać, że samoobrona to sprawa dużo szersza, niż tylko stosowane techniki. Od strony technicznej może nawet głupio byłoby komentować taki pogrom, niemniej to nie zwalnia od pytań w rodzaju „a co jeśli…?”. Zwłaszcza, że w tym przypadku role drapieżców i ofiar były rozdzielone już w momencie, kiedy obie ekipy wychodziły z domu na miasto. Ale nawet w tym układzie nie musiało to się tak potoczyć. Nic tu nie ma odkrywczego, ale ilustracja jest bezcenna. Oglądałem ten filmik już wiele razy i na pewno jeszcze go obejrzę. Jakieś swoje uwagi zbiorę w kolejnym wpisie. Liczę też na komentarze Czytelników.

3 thoughts on “Which one do you want?

  1. Pingback: Nie poszturchiwać nieznajomych – brudna walka

  2. Pingback: Picie i bicie a charakter – brudna walka

  3. Pingback: Barowe konfrontacje i kilka wniosków – brudna walka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.