brudna walka

od strzelania do butowania

O stronie

Strona jest poświęcona metodom prowadzenia walki z bliska. Okoliczności towarzyszące takiej bezpośredniej konfrontacji są obserwowane od tysięcy lat, zaś od około stu lat są przedmiotem badań, którym nadawano również charakter naukowy. Najbardziej obecnie popularne określenia tej wiedzy, podkreślające różne jej aspekty, to Close Quarter Combat, Close Quarter Battle, combatives, close-combat. W Polsce na tej podstawie często mówi się o systemach combat, ostatnio także o walce w bliskim kontakcie.

W historii powstała ogromna liczba systemów walki. Sa one bardzo zróżnicowane jeśli chodzi swoją wartość, począwszy od systemów na wskroś użytkowych, aż po takie, które niestety są mniej lub bardziej odarte z realizmu. Siłą rzeczy większe zainteresowanie wzbudzają metody sprawdzone w praktyce i to na nich jest tutaj skupiona uwaga.

Szczególnie interesujące są techniki, taktyka i metodyka nauczania wypracowane w pierwszej połowie ubiegłego wieku, a zwłaszcza systemy stosowane podczas II wojny światowej (WW2 combatives).  Żadne systemy wypracowane w innych warunkach nie posiadają porównywalnego do nich bagażu doświadczeń i udowodnionej skuteczności. Te osiągnięcia legły u podstaw współczesnych systemów wyszkolenia i są tutaj szeroko prezentowane ze względu na swoją nieprzemijającą wartość.

Strona ma charakter autorski. Jeśli ktoś ma na jakiś temat inne zdanie, niech spojrzy na nią jak na prezentację historyczną lub polemiczną. Chętnie też jest widziana dyskusja w oparciu o rzeczowe argumenty. Autor ma sprecyzowane poglądy, ale nie rości sobie prawa do pouczania kogokolwiek.

Oprócz nurtu combatives znajduje się tu również inna tematyka związana z prowadzeniem walki. Są także artykuły napisane przez współczesnych ekspertów z poszczególnych dziedzin, w których przekazują oni swoje poglądy i unikalne nieraz informacje.

Nazwa strony pochodzi od słów z jednego z historycznych tekstów, który dobrze charakteryzuje czym są w istocie systemy combatowe: It’s a collection of all the known methods of dirty fighting (jest to zbiór wszystkich znanych metod brudnej walki)

Sławomir Kasprzak

29 stycznia 2007 r.

11 myśli w temacie “O stronie

 1. Wreszcie znalazł sięktoś, kto potraktował temat komplenie – bez sztucznego podzialu na walkę i wręcz i strzelanie. Dostzreżenie integralnosci tematu jest istotą rzeczy,takie wyszkoelnie zyska uznanie nawet niezainteresowanych tematyką pracowników służb mundurowych. Co ważne w tym miejscu znalzł się jak uważam Autor kompetentny, który przy tym nie tworzy medialnej otoczki.lecz oferuje konkretne rozwiązania,majac przy tym dystans do prezentowanych spraw. Przeglądając Jego książkę widać pewnę kulturę przekazu i dogłebne podejście. Na polskim podwórku propagowania wiedzy o działaniach „bojowych” to cenna rzadkość.

  Polubienie

 2. Brawo Sławek twoja strona jest dla mnie inspiracja do dalszych poszukiwań skutecznej samoobrony w militarnym wykonaniu. Jesteś nie wątpliwe fachowcem czemu dowodzi ta strona a stowarzyszenie które stworzyłem za sprawa Matta Tempkina jest poligonem do pracy nad tym co zostawił Fairbairn.

  Polubienie

 3. Hej Sławek
  Poznaliśmy się na COPS-ie w Pucku ostatnio choć mam nadzieje że nie było to ostatnie spotkanie. Inicjatywa słuszna, strona jest ekstra i nie jest to kwestia poklepywania sie po plecach – szkoda tylko że jesteś tak daleko. Professional First Class!!!

  Polubienie

 4. Wreszcie może się od kogoś dowiem jak nazywa się zakładana na kostki ręki „bransoleta” , dzięki której uderzenie kogoś w twarz jest dużo bardziej bolesne?? Czy jest to u nas legalne ?? Proszę o pomoc i z góry dziękuje.

  Polubienie

 5. @All: Posługujemy się wszyscy specyficznym narzędziem, jakim jest Internet. Wszystkich nas obowiązują m.in. zasady netykiety, które mają sprawić, że korzystanie ze wspólnych zasobów będzie pożyteczne i nieirytujące.

  Aby to ułatwić, wprowadziłem na stronie ogranicznie długości komentarza do 1100 znaków, tj. ok. 150 słów w języku polskim. Moim zdaniem to wystarczy, aby się wypowiedzieć na jakiś konkretny temat i pozwolić na zabranie głosu innym użytkownikom. Umożliwi to ukierunkowaną dyskusję, skupioną na określonej sprawie.

  Ograniczenie obejmuje także pisanie własnych postów jeden pod drugim. W takim przypadku kolejne posty będę wycinać bez względu na ich treść. Ewentualne ponowne wrzucenie komentarza pod swoim własnym jest dopuszczalne po dłuższym czasie, jeśli nikt nie zabrał w sprawie głosu.

  Zwracam uwagę, że te drobne regulacje wynikają z ogólnie przyjętych zasad prowadzenia dyskusji w Internecie.

  Polubienie

 6. Kastet był z tego co pamiętam z ustawy o broni i amunicji z 1999r. uznany za nielegalny. Jeśli coś się zmieniło to może już nie ejst, ale w międzyczasie pojawił się „przepis-worek” w Kodeks Wykroczeń tj. Art. 50a z pomocą którego można warunkowo ukarać kogoś nawet za noszenie noża który generalnie zabroniony nie jest (także dłuższy niż 8cm mimo iż „miejska legenda” uparcie twierdzi, że dłuższego nosić nie można – żaden znany mi akt prawny tak nie stanowi). Nota bene słyszałem o wyroku jednego z sądów kieleckich za noszenie noża jako „broni ukrytej” – przyczytałbym chętnie akta, bo z tego co pamiętam w UOBiA „broń ukryta” była zdefiniowana jako broń palna wyglądająca tj. inne przedmioty np. zapalniczka. Właśnie dlatego akta/treść wyroku byłyby wskazane do przejrzenia, aby zorientować się co ukarał sąd (dziennikarze są w takich przypadkach generalnie źródłem dezinformacji z uwagi na braki fachowej wiedzy).

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: