Strona brudnawalka.pl jest poświęcona metodom prowadzenia bezpośredniej konfrontacji. Okoliczności jej towarzyszące są obserwowane od tysięcy lat, ale od ponad stu lat są przedmiotem systematycznych obserwacji i badań. Badaniom tym próbowano nadać również charakter naukowy.
Szczególnie interesujące są techniki, taktyka i metodyka nauczania, które wypracowali wybitni szkoleniowcy w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Chodzi zwłaszcza systemy, które znalazły zastosowanie podczas II wojny światowej (WW2 combatives). Tym samym posiadają one unikalny zasób doświadczeń i udowodnionej skuteczności. Te osiągnięcia legły u podstaw współczesnych systemów wyszkolenia. W oparciu o nie stworzono też szereg terminów charakteryzujących różne aspekty walki w bliskim kontakcie. Są to popularne: Close Quarter Combat, Close Quarter Battle, combatives, systemy combat czy reality based self defense, walka w bliskim kontakcie.
Na stronie znajdują się także artykuły gościnnie napisane przez innych specjalistów oraz komentarze użytkowników. Ich autorzy zawierają w nich swoje własne poglądy i przekazują unikalne nieraz informacje.
Strona brudnawalka.pl zawdzięcza swoją nazwę słowom znalezionym w jednym z historycznych tekstów. Ich autor dobrze scharakteryzował, czym są w istocie systemy combat. Napisał mianowicie, że: It’s a collection of all the known methods of dirty fightingand it will beat them all. „Jest to zbiór wszystkich znanych metod brudnej walki i przebija wszystko inne”.
Autor
W bagażu swoich doświadczeń mam wiele lat służby policyjnej. Cały ten czas pracowałem w jednostkach liniowych – na ulicy oraz w bardzo dobrej jednostce AT (kontr terrorystycznej), którą nawet miałem honor dowodzić. W mojej służbie intensywnie przeplatały się realizacje, szkolenia i prowadzenie zajęć jako instruktor. W dalszym ciągu pracuję w ochronie osób i mienia. Ponadto prowadzę szkolenia osób cywilnych oraz służb mundurowych i specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych. W publicystyce oprócz wpisów na tej witrynie mam jeszcze w dorobku publikacje drukowane, w tym dwie książki oraz artykuły prasowe.
Sławomir Kasprzak
29 stycznia 2007 r.
PS. W 2023 r. podjąłem przegląd strony pod kątem poprawy literówek, błędów stylistycznych i grafik oraz optymalizacji strony.
Tutaj możesz zostawić swoją opinię o stronie.
świetny pomysł. wreszcie ciekawa strona po polsku w tym temacie.
Nareszcie znalazlem troche czasu. Bardzo interesujaca strona.
Mam nadzieje, ze wiecej osob znajdzie czas na komentarze.
Slawek G.
Wreszcie znalazł sięktoś, kto potraktował temat komplenie – bez sztucznego podzialu na walkę i wręcz i strzelanie. Dostzreżenie integralnosci tematu jest istotą rzeczy,takie wyszkoelnie zyska uznanie nawet niezainteresowanych tematyką pracowników służb mundurowych. Co ważne w tym miejscu znalzł się jak uważam Autor kompetentny, który przy tym nie tworzy medialnej otoczki.lecz oferuje konkretne rozwiązania,majac przy tym dystans do prezentowanych spraw. Przeglądając Jego książkę widać pewnę kulturę przekazu i dogłebne podejście. Na polskim podwórku propagowania wiedzy o działaniach „bojowych” to cenna rzadkość.
Brawo Sławek twoja strona jest dla mnie inspiracja do dalszych poszukiwań skutecznej samoobrony w militarnym wykonaniu. Jesteś nie wątpliwe fachowcem czemu dowodzi ta strona a stowarzyszenie które stworzyłem za sprawa Matta Tempkina jest poligonem do pracy nad tym co zostawił Fairbairn.
Hej Sławek
Poznaliśmy się na COPS-ie w Pucku ostatnio choć mam nadzieje że nie było to ostatnie spotkanie. Inicjatywa słuszna, strona jest ekstra i nie jest to kwestia poklepywania sie po plecach – szkoda tylko że jesteś tak daleko. Professional First Class!!!
Wreszcie może się od kogoś dowiem jak nazywa się zakładana na kostki ręki „bransoleta” , dzięki której uderzenie kogoś w twarz jest dużo bardziej bolesne?? Czy jest to u nas legalne ?? Proszę o pomoc i z góry dziękuje.
@Anioł: Źle trafiłeś.
@All: Posługujemy się wszyscy specyficznym narzędziem, jakim jest Internet. Wszystkich nas obowiązują m.in. zasady netykiety, które mają sprawić, że korzystanie ze wspólnych zasobów będzie pożyteczne i nieirytujące.
Aby to ułatwić, wprowadziłem na stronie ogranicznie długości komentarza do 1100 znaków, tj. ok. 150 słów w języku polskim. Moim zdaniem to wystarczy, aby się wypowiedzieć na jakiś konkretny temat i pozwolić na zabranie głosu innym użytkownikom. Umożliwi to ukierunkowaną dyskusję, skupioną na określonej sprawie.
Ograniczenie obejmuje także pisanie własnych postów jeden pod drugim. W takim przypadku kolejne posty będę wycinać bez względu na ich treść. Ewentualne ponowne wrzucenie komentarza pod swoim własnym jest dopuszczalne po dłuższym czasie, jeśli nikt nie zabrał w sprawie głosu.
Zwracam uwagę, że te drobne regulacje wynikają z ogólnie przyjętych zasad prowadzenia dyskusji w Internecie.
Anioł, taka jak to nazwałeś 'bransoleta’ to 'kastet’ . Posiadanie czegoś takiego jest raczej legalne, ale walka tym nie 😀
Kastet był z tego co pamiętam z ustawy o broni i amunicji z 1999r. uznany za nielegalny. Jeśli coś się zmieniło to może już nie ejst, ale w międzyczasie pojawił się „przepis-worek” w Kodeks Wykroczeń tj. Art. 50a z pomocą którego można warunkowo ukarać kogoś nawet za noszenie noża który generalnie zabroniony nie jest (także dłuższy niż 8cm mimo iż „miejska legenda” uparcie twierdzi, że dłuższego nosić nie można – żaden znany mi akt prawny tak nie stanowi). Nota bene słyszałem o wyroku jednego z sądów kieleckich za noszenie noża jako „broni ukrytej” – przyczytałbym chętnie akta, bo z tego co pamiętam w UOBiA „broń ukryta” była zdefiniowana jako broń palna wyglądająca tj. inne przedmioty np. zapalniczka. Właśnie dlatego akta/treść wyroku byłyby wskazane do przejrzenia, aby zorientować się co ukarał sąd (dziennikarze są w takich przypadkach generalnie źródłem dezinformacji z uwagi na braki fachowej wiedzy).
Świetnie, że strona znowu jest aktywna. Niemniej jednak radzę stworzyć choćby symboliczny fanpejdź na Facebooku.
Coś w tym jest. Na razie nawet zostawiłem w nagłówku guziki do niektórych social mediów. Może pozakładam tam konta.
Utworzyłem fanpage na fb. Link znajduje się w przycisku w nagłówku strony. Zapraszam do obserwowania i polecania znajomym zainteresowanym tematyką.