Praca, walka i BHP

wpis: | 04.07.2012
Sławomir Kasprzak "Wyszkolenie strzeleckie pracownika ochrony"

Wpis „Praca, walka i bhp” jest przeredagowaną i dostosowaną do Internetu wersją wstępu do podręcznika wyszkolenia strzeleckiego, który napisałem na zamówienie jednej ze szkół ochroniarskich. SK.

Rola wyszkolenia strzeleckiego pracownika ochrony

Wyszkolenie strzeleckie w zakresie umiejętności pracownika ochrony pełni specyficzną rolę. Ma ogromną wagę jako przygotowanie do działania w czasie najcięższej osobistej próby, w sytuacjach zagrożenia życia pracownika lub innych osób. Podkreślany jest ostateczny charakter tego środka przymusu. Swoją rolę odgrywa też wyrazisty wizerunek człowieka uzbrojonego, co jest sprawą jak najbardziej naturalną i pożądaną. To jest wszystko prawda, ale trzeba to ustawić w rzeczywistym kontekście. W przeciwnym wypadku łatwo o nieporozumienie i może dochodzić do frustracji części pracowników ochrony, często tych najlepszych, najbardziej zaangażowanych.

Fakty są takie, że absolutna większość pracowników ochrony nigdy nie znajdzie się w sytuacji wymuszającej użycie broni. W skali działań ochroniarskich w przeciągu np. roku są to głośne, ale bardzo sporadyczne przypadki. Z drugiej strony, taka sytuacja  może spotkać każdego pracownika i to w każdym, nieraz najmniej oczekiwanym momencie. Równowaga pomiędzy tymi dwoma stwierdzeniami musi znaleźć odzwierciedlenie w szkoleniu i doskonaleniu zawodowym pracowników. Pracownicy muszą ją znaleźć też w swoim podejściu do codziennych obowiązków. Pracownik ochrony ma do wykonania określoną pracę, a broń jest szczególnym narzędziem służącym do jej wykonywania.

Praca z bronią palną

Nasuwa się jeszcze jedna kwestia. O ile pracownik ochrony ma naprawdę duże szanse na to, że broni nigdy nie użyje, to jednym z istotnych powodów tego stanu rzeczy jest właśnie fakt, że tę broń posiada. Uzbrojenie pracownika pełni rolę prewencyjną. Aby ta rola była jak największa, pracownik musi być posiadać także odpowiednią wiedzę i umiejętności. Ma to mu pozwolić skutecznie użyć broni w razie konieczności oraz na bezpieczne jej użytkowanie na co dzień. W tym sensie dział dotyczący wyszkolenia strzeleckiego nie służy tylko opanowaniu podstaw strzelania. Nawet wprowadzenie jakiegoś szerszego systemu wyszkolenia strzeleckiego to jeszcze za mało. W przypadku profesjonalistów należy mówić o całościowym systemie pracy z bronią palną. Stąd wynika podejście, gdzie powinniśmy rozpatrywać podejście na zasadzie praca, walka i bhp w tym wszystkim.

Praca z bronią palną w tym ujęciu obejmuje całość zadań i poszczególnych czynności wykonywanych przez pracownika w związku z posiadaniem broni. Znajdą się w tym elementy ogólnej wiedzy bronioznawczej; znajomość zagadnień prawnych związanych z posiadaniem i użyciem broni; znajomość zasad bezpieczeństwa i umiejętność stosowania ich w praktyce; znajomość typów broni na wyposażeniu; umiejętność sprawnej obsługi broni; wykształcone nawyki bezpiecznego noszenia i chronienia własnej broni podczas wykonywanych czynności; techniki posługiwania się bronią oraz znajomość taktyki wykonywania poszczególnych zadań służbowych również z uwzględnieniem opcji użycia broni.

Nie tylko strzelanie

Jak widać, jest to pojęcie bardzo szerokie, o wiele wykraczające poza zakres tego, co zwykło się określać potocznie jako „strzelanie”. W potocznym rozumieniu tzw. strzelania zachodzi koncentrowanie się na nauce oddawania celnych strzałów. Dzieje się to w oderwaniu od przełożenia na praktykę codziennego funkcjonowania z bronią. Co więcej, nawet jeśli ograniczyć się tylko do tego wąskiego zakresu wiedzy i procedur w obcowaniuz z bronią, widać ogromną wagę umiejętności w szerszym zakresie niż samo strzelanie. Mianowicie sytuacje, w jakich dochodzi do użycia broni przez pracowników ochrony fizycznej, innych funkcjonariuszy ochrony prawa albo osoby działające w samoobronie, są związane z prowadzeniem walki. TECHNIKI POSŁUGIWANIA SIĘ BRONIĄ BOJOWĄ NALEŻY ROZPATRYWAĆ W PIERWSZYM RZĘDZIE JAKO FORMĘ WALKI, A NIE STRZELECTWA.

Naukę użycia broni palnej w walce określa się jako strzelectwo bojowe (lub obronne). To jest ważne wyróżnienie na tle innych rodzajów aktywności strzeleckich. Ma ono od samego początku wymuszać zrozumienie dla okoliczności, które leżą u podstaw poszczególnych procedur i technik. Nie mogą one stać się pustą formą. Ważna jest znajomość odpowiednich technik i wprawa w obsłudze broni, ale też rozwijanie odporności psychicznej i ducha walki. Nierozerwalnie też jest związane strzelectwo bojowe z taktyką, zaś to wszystko musi być podbudowane nawykiem zachowań bezpiecznych w każdej sytuacji. Praca, walka i bhp.

BHP w pracy z bronią palną

Nawiązując do bezpieczeństwa i do broni jako specyficznego narzędzia pracy, sensownie jest podejść szerzej również do tego aspektu. Zarysowuje się konieczność wyodrębnienia takiej dziedziny, jak bezpieczeństwo i higiena pracy z bronią palną. Analogicznie tak, jak w przypadku pracy na innych stanowiskach i z innymi rodzajami maszyn. W odniesieniu do broni mamy z jednej strony do czynienia zarówno z wypadkami, jak i szeregiem szkodliwych czynników towarzyszących strzelaniu. Mogą one prowadzić do uszkodzeń słuchu, wzroku, zatruć, czy nawet występowania lęków. Osoba poważnie traktująca siebie i swoją pracę powinna być tego wszystkiego świadoma, uwzględniać i w miarę możliwości minimalizować zagrożenia.

12 thoughts on “Praca, walka i BHP

 1. arturo

  Całkowicie trafne, dotyczy wszystkich pracujących z bronią, szkoda że tak oczywiste prawdy nie docierają do wszystkich miejsc.

  Odpowiedz
 2. Marcin R

  Oj Sławek, mimo że od czasów opublikowania Twojej książki „Podstawy Strzelectwa Obronnego” minęło 10 lat i której treść pokrywa się z zawartością artykułu; Twoje podejście do sprawy strzelectwa – wyszkolenia strzeleckiego funkcjonariuszy/ochroniarzy nadal jak na polskie realia jest zbyt „nowatorskie”. Smutne ale prawdziwe. Twoje poglądy sprzed 10 lat, a w zasadzie postulaty odnośnie wyszkolenia strzeleckiego nie straciły na wartości. Nadal jest badziewiarstwo i lanserstwo bez ładu i składu. Szkolenie strzeleckie jest nadal czymś do odpękania na strzelnicy bez przełożenia na rzeczywistość pracy lub próbami komandosowania instruktorów. Zamiast BHP pracy z bronią (w odniesieniu do całościowego podejścia do problematyki pracy z bronią) są zasady bezpieczeństwa obowiązujące na strzelnicy bez odniesienia do rzeczywistych sytuacji itp. w całości składające się na odrealnienie szkolenia. Jeżeli reszta podręcznika jest rozwinięciem wstępu to chłopaki i dziewczyny z tej szkoły będą mieli solidna szkołę i… poproszę o kopię.

  Odpowiedz
 3. Lettow

  Panie Sławku, czy można jeszcze gdzieś zakupić Pana książkę „Podstawy Strzelectwa Obronnego”?

  Odpowiedz
 4. Marcin R

  mi już wystarczy kucia betonu. Kto chce to się nauczy a reszta niech się wali.

  Odpowiedz
 5. arturo

  Ja jednak namawiam do walki, 20 lat walczę, wszyscy mi mówią że to ja powinienem być tym betonem bo mam starszą wysługę od większości „betonów”. Do końca moich lub ich dni.

  Odpowiedz
 6. Muzyk

  Witam… Ciebie Arturo w szczególności… Pozwolę sobie, jeśli pozwolicie, dołczyć do Was….Beton jest, był i będzie, a przerażające jest to że (odnosząc się dosłów Artura) na ciemną stronę mocy przechodzą coraz młodsi… Tak jest wygodniej, tak jest bardziej komfortowo… Arturo walka uszlachetnia – więc walczymy do końca ich nie naszych dni….!

  Odpowiedz
 7. Sławomir Kasprzak

  Dziekuje wszystkim za kometarze. W tej chwili mam bardzo ograniczony dostep do netu, ale w miare mozliwosci sledze dyskusje i bede odpowiadac, na ile tylko warunki pozwola. Dla tych, co sie znamy albo mielismy okazje przedyskutowac pare spraw na forum isniejacym kiedys przy tej stronie, moje poglady nie sa tajemnica. Tym mniemniej oczywiscie skorzystalem z okazji, zeby znowu wpuscic troche swiezego powietrza w ten szkoleniowy swiatek. Ksiazka wyszla dobrze, jak uwazam, spelnia zrowno wymagania programowe wydawcy, jak i mi nie przynosi wstydu. Wprowadzilem nastepnych kilka rzeczy, o ktorych nigdy sie nie pisalo oficjalnie w Polsce. Mysle, ze dotre przynajmniej z kilkoma tematami poza dotychczasowe nieliczne grono instruktorow skupionych na realnym szkoleniu, a nie gaworzeniu albo gwiazdorzeniu. Zakres tematyczny mialem narzucony, bo to podrecznik, ale jedyny rozdzial ksiazki, ktorego tresc nie w pelni zalezala ode mnie to omowienie istniejacej instrukcji wyszkolenia strzeleckiego pracownikow ochrony. Pod tym wzgledem prawo jest prawo, ale i tam dalem uwagi, jak do sprawy nalezy pochodzic. Mysle, ze niektore fragmeny ksiazki znajda sie na tej stronie jako artykuly.

  Odpowiedz
 8. Lettow

  tvs.pl/38075,napad_na_bank_w_katowicach_bandytow_powstrzymal_dyrektor.html

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.