Czerwona taktyka, zarys problemu – CFTT

Czerwona taktyka, zarys problemu

Wrocławski Counterterrorism Training Poland –  Cichy Fight&Tactics Team od lat skutecznie wdraża zestawy istotnych procedur w służbach policyjnych oraz w wojsku. Wśród nich mieści się czerwona taktyka. Strona organizacji: cichyf-t.org
Autorami są Grzegorz „Cichy” Mikołajczyk, operator i instruktor, założyciel CTP-CFTT, oraz Michał Piekarski, specjalista w zakresie terroryzmu i bezpieczeństwa wewnętrznego. Tytuły nagłówków pochodzą ode mnie – SK.

Podczas wykonywania różnego rodzaju zadań związanych z ochroną życia i zdrowia (własnego lub innych), jednym z elementów mogącym zadecydować o sukcesie lub fiasku, jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czerwona taktyka

Czerwona taktyka, potrzeba chwili

W sytuacji idealnej, udzielanie tej pomocy następuje już po zneutralizowaniu zagrożenia. Życie jednak nie składa się z sytuacji idealnych, obfituje w sytuacje ekstremalne. Podczas działań, może zajść potrzeba równoczesnego udzielania pomocy i zwalczania przeciwnika. Sytuacja taka może zajść podczas każdych skomplikowanych działań, czy to ochronno – konwojowych, szturmowych (zatrzymania wysokiego ryzyka, ratowania zakładników) czy pościgowo – blokadowych. Inny niż optymistyczny przebieg działań – np. załamanie szturmu, zmiana profilu operacji, nagły kontakt ogniowy (w tym zasadzka), może skutkować stratami.

CFTT

Kto ma udzielać pomocy w strefie zagrożenia

Natychmiastowe udzielenie pomocy medycznej przez cywilnych ratowników medycznych często jest niemożliwe – czasem po prostu są oni nieobecni w danym miejscu. Co ważniejsze – nie mogą oni działać w obszarze zagrożonym ostrzałem i eksplozjami ładunków wybuchowych.

Założenie że grupa wykonująca dane zadanie zostanie w momencie załamania zluzowana przez inny pododdział jest wręcz nadmiernie optymistyczne. Należy uwzględnić czas reakcji na zaistniałą sytuację dowództwa operacji i okres czasu potrzebny na przybycie posiłków. Może okazać się , że czas ten to kilka lub kilkanaście godzin – a więc o wiele za długo. Taka sytuacja miała miejsce już wielokrotnie w naszym kraju, np. w Magdalence czy podczas sytuacji zakładniczej w sądzie w Jeleniej Górze (2000 rok). W wielu sytuacjach założone cele muszą zostać osiągnięte przy pomocy takich sił i środków, jakie są dostępne „tu i teraz”.  Jest to szczególnie ważne w sytuacjach które mają charakter nagły i rozwijają się dynamicznie. Przykładem może być atak na konwój lub pościg za sprawcami zamachu terrorystycznego.

Czym jest czerwona taktyka

Takie uwarunkowania, legły u podstaw czerwonej taktyki. Jest to szczególny zestaw procedur, które mają na celu skuteczne udzielenie pomocy własnym rannym, podczas  równocześnie prowadzonych działań bojowych, tak aby zapewnić ich sukces. Są to procedury w wielu punktach odmienne od „zwykłej” medycyny ratunkowej.

Przede wszystkim jest to pomoc medyczna udzielana członkom grupy taktycznej (policjantom, żołnierzom). Założenie to wynika z zasady, że martwy ratownik nie jest w stanie nikogo uratować. Tak więc, aby zapewnić sukces całej operacji – najpierw należy zabezpieczyć ratujących. Należy pamiętać, że środki jakie ma do dyspozycji grupa szturmowa są ograniczone. Zabezpieczenie własnych rannych nie jest celem podstawowym działań, jest elementem pozwalającym wykonać zadanie zasadnicze – na przykład uratować zakładników.

Inna specyfika ratownictwa

Odmienna jest kolejność udzielania pomocy. W tradycyjnej medycynie pierwszeństwo mają najciężej poszkodowani, w czerwonej taktyce jest odwrotnie. Tutaj pierwszeństwo ma ten, który będzie mógł dalej walczyć, a więc osoba lżej ranna. Dzięki temu, możliwe jest stworzenie warunków do przetrwania i następnie ewakuacji tych którzy są ciężej ranni i wymagają bardziej specjalistycznej pomocy, której nie można udzielić na polu walki.

Czerwona taktyka

Podczas działań, należy pamiętać o istnieniu trzech stref w których prowadzone są działania. Są to :

1)      Strefa śmierci – a więc obszar największego zagrożenia. Należy unikać pozostawania w niej dłużej niż jest to bezwzględnie konieczne, i dążyć do jej opuszczenia.

2)      Strefa względnie bezpieczna – w niej realizuje się większość działań z zakresu czerwonej taktyki. Znajduje się ona w bezpośredniej bliskości strefy niebezpiecznej, i należy się liczyć z oddziaływaniem przeciwnika (np. ostrzałem), choć zagrożenie jest tu wyraźnie mniejsze niż w strefie śmierci. Jej rozmiar zależy od rodzaju i rozmachu prowadzonych działań – od pomieszczenia czy kondygnacji budynku, aż po duży obszar. W tej strefie następują czynności (także medyczne) które umożliwiają podjęcie na nowo działań – w tym przejęcie kontroli nad strefą śmierci.

3)      Strefa bezpieczna – w niej nie zagraża już przeciwnik, możliwe jest przekazanie rannych cywilnym ratownikom medycznym – zasadniczo w celu ewakuacji do placówek medycznych.

Cichy CFTT

Na zdjęciu – Cichy podczas kolejnych zajęć taktycznych.

Przedstawione założenia czerwonej taktyki, mają charakter ogólny, będący bazą do ich zastosowania w konkretnych sytuacjach i rodzajach działań. Inaczej będzie wyglądać to w przypadku zamachu na chronioną osobę czy obiekt, inaczej podczas dużej sytuacji zakładniczej.

Grzegorz “Cichy” Mikołajczyk
Michał Piekarski

7 thoughts on “Czerwona taktyka, zarys problemu – CFTT

 1. szpiegowsky

  tekst świetny.
  czekam na więcej 🙂

  bo moim skromnym zdaniem przydałoby się rozwinięcie wątku
  – choćby rozwinięcie tematu stref.

  Reply
 2. Shrek

  Temat bardzo ciekawy i potrzebny,szkoda tylko że zaniechano szkoleń centralnych gdzie przyjeżdzali ludzie z pododdziałów z całej Polski i można było wymieniać się doświadczeniami.Dlatego czekam już na dalszy wpis.

  Reply
 3. GPG

  Interesujący art. człowieka który zna się na tym o czym pisze.

  Reply
 4. JanMatejko

  Polecam przestudiowanie kolejnych numerów miesięcznika “Policja 997” z 2009 roku (do ściągnięcia w formacie “.pdf” za darmo), na łamach którego prezentowano pokrótce czerwoną taktykę.

  Reply
 5. Konrad

  Cześć
  No przyznaję, że ja też czekam na rozwinięcie tego wątku bo to co narazie to co było w artykule to bardzo ogólne informacje o TCCC. tak więc czekam.

  Reply
 6. dublet

  hmm,bardzo ogarnięty człowiek i duuużą wiedzą w różnym temacie,więc czas rozwinąć temat!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.