Duszenie i obalenie laską

wpis: | 14.06.2009
duszenie i obalenie laską

W systemie Defendu obok wykonywanych laską uderzeń oraz dźwigni znalazły się jeszcze dwie techniki chwytowe wykonywane na szyję przeciwnika. Fairbairn włączył tu jedno duszenie i obalenie laską. Przy czy tę ostatnią technikę osobiście określił jako rzut.

Trening tylko z instruktorem

Ze względu na miejsce ataku, na szyję, oraz użycie do tego celu twardego narzędzia, są to  techniki mogące stosunkowo łatwo spowodować ból i dyskomfort u osoby poddanej ich działaniu. Ewentualne uszkodzenia ciała w tym obszarze mogą być niebezpieczne. Dlatego należy ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanego instruktora i zalecana jest szczególna ostrożność podczas ćwiczenia. Dotyczy to zresztą wszystkich technik omawianych na tej stronie.

Nie należy tego odbierać tak, że duszenie i obalenie laską są to techniki bardziej skuteczne niż inne. Jakkolwiek można je zaliczyć do technik kończących. Każdy inny rodzaj techniki też ma swoje zastosowanie. Wszystkie techniki mają na celu zadanie dotkliwego bólu, zaszokowanie systemu nerwowego a nawet wywołanie rozstroju zdrowia przeciwnika. W tym przypadku chodzi konkretnie o konieczność bardziej precyzyjnego niż w innych przypadkach dozowania siły podczas ćwiczeń

Wykonanie duszenia laską

Duszenie laską, a można to zrobić także kijem lub pałką, zakładane jest następująco:

duszenie i obalenie laską
  • Trzymając laskę z prawej ręce, kciukiem w kierunku uchwytu, stań za przeciwnikiem.
  • Załóż ją wokół jego szyi od lewej strony.
  • Przełóż swoją lewą rękę ponad swoją prawą blisko szyi przeciwnika.
  • Wciskaj przedramiona w jego kark i przyciągaj przyrząd do siebie.

Końcowy układ laski i rąk widać na obrazku wprowadzającym do artykułu. Powyższa technika, w przypadku dojścia do niej i udanego zastosowania, jest kończąca starcie z tym konkretnym przeciwnikiem. Moment jej przerwania zależy od okoliczności i celów walki.

Obalenie laską

Nieco inny charakter ma prostsza technika, kiedy zamiast nacisku wymuszonego skrzyżowanymi przedramionami stosujemy zwykłe szarpnięcie do tyłu po zahaczeniu laską o szyję.

Tę technikę wykonujemy następująco:

  • Trzymając laskę (lub kij, itp.) w prawej ręce, stań obok przeciwnika po jego prawej stronie.
  • Przełóż przyrząd przed jego gardłem, chwyć drugi koniec swoją lewa ręką blisko jego szyi, jednocześnie robiąc krok za niego.
  • Uginając ramiona w łokciach w swoim kierunku, szarpnij nim w tył do ziemi.

Fairbairn określał tę technikę jako rzut („Neck Throw, with a Stick„). Jest to efektywny sposób obalenia przeciwnika, nawet górującego warunkami fizycznymi.

Na marginesie trzeba uprzedzić, że w tym przypadku należy być przygotowanym i mieć jakiś plan kontynuacji. Szarpnięcie, zwłaszcza po zahaczeniu czymś twardym, za gardło, krtań lub tchawicę jest niezwykle przykre dla delikwenta, ale może okazać się niewystarczające do ostatecznego pokonania jego, niezależnie do tego czy uda się go wywrócić. Nie ma też podstaw sądzić, że spowoduje w każdym przypadku uszkodzenie tych narządów, co byłoby zagrożeniem dla jego życia. Nie można tego wykluczyć, ale nie jest to regułą. Problem skutków uderzeń w szyję od przodu jest warty jest bliższego przyjrzenia, gdyż nagromadziło się wokół tego tematu nieco nieporozumień.

Niezależnie od powyższych uwag, należy jeszcze raz uczulić prowadzących zajęcia i ćwiczących na problem bezpieczeństwa współćwiczących partnerów.

One thought on “Duszenie i obalenie laską

  1. Marcin

    Technika ta, z uwagi na wybór punktu presyjnego, na pewno jest skuteczna. Wątpliwości budzą inne kwestie: 1) doprowadzenie do sytuacji, w której można się nią posłużyć, 2) konieczna szybkość i zręczność, bez jakiej nie ma tu raczej mowy o sukcesie.
    Chętnie poczytałbym natomiast więcej o zasygnalizowanych detalach, związanych z uderzeniami w szyję z przodu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.