Techniki walki nożem smatchet

wpis: | 30.03.2008
techniki walki nożem smatchet

Techniki walki nożem smatchet narodziły się, aby uzupełnić możliwości delikatnego sztyletowego ostrza noża bojowego F-S. Jak już wspomniano w poprzednich wpisach, Fairbairn został przeniesiony służbowo do Ameryki. W tym czasie we dwóch razem z Applegate’m zaangażowali się w stworzenie większego i bardziej wytrzymałego noża. Tak powstała broń klasyfikowana co prawda jako nóż, ale przywodząca na myśl maczetę, krótki miecz a nawet tasak. Nowa konstrukcja została nazwana smatchet.

Nie ma właściwie przekazów, skąd wziął się pomysł na taką broń. Jednak część znawców uważa, że projekt został oparty na mieczu okopowym Królewskich Walijskich Fizylierów z czasów I wojny światowej. Bo ta jednostka używała go ze świetnym skutkiem, a smatchet bardzo go przypomina. Ta dygresja jest ważna o tyle, że wprost mowa w niej o mieczu. A właśnie na technikach posługiwania się tego rodzaju bronią Fairbairn oparł swój system posługiwania się smatchet w walce.

Techniki walki nożem smatchet

Spośród wielu możliwych technik walki z wykorzystaniem smatchet wybrał do nauczania kilka najbardziej prostych i efektywnych. Kształt głowni oraz ciężar tego noża umożliwia zarówno skuteczne pchnięcia jak i cięcia wzorowane na szabli. Charakterystyczne jest także wykorzystanie nie tylko ostrza, ale też głowicy rękojeści.

Fairbairn uczył siedmiu podstawowych technik. W tym były:

  • proste pchnięcie w brzuch
  • dwa cięcia szyi, z prawej i lewej strony
  • cięcie w nadgarstki
  • cięcie w ramiona
  • uderzenie głowicą rękojeści w podbródek
  • uderzenie głowicą rękojeści z góry w twarz

Poniższe grafiki pochodzą z „Get Tough!” Fairbarina.

Uderzenia w bliskiej odległości:

pchnięcie smatchet
1. Pchnięcie w brzuch
techniki walki nożem smatchet
2. Cięcie w prawą dolną część szyi
cięcie nożem smatchet
3. Cięcie w lewą dolną część szyi
techniki walki noże smatchet
4. Uderzenie głowicą rękojeści w podbródek
uderzenie głowicą rękojeści smatchet
5. Uderzenie młotkowe głowicą rękojeści w twarz

Uderzenia atakujące:

cięcie w przedramię
6. Cięcie w nadgarstek
cięcie smatchet
7. Cięcie w ramię

Krótka ale chwalebna kariera smatchet

Techniki walki nożem smatchet nie były skomplikowane a sam nóż robił wrażenie, więc nowa broń szybko zyskała popularność wśród brytyjskich sił specjalnych. Zachowały się na przykład relacje z wypadów do Norwegii, w których można przeczytać, że zdaniem niektórych smatchet był skuteczniejszy w zabijaniu niż broń palna. Jednym z powodów było to, że w walce w zwarciu, w bliskim kontakcie (pada określenie close-quarter combat), w szczególności w pomieszczeniach, lepiej sprawdzała walka na noże. W związku z tym, posiadanie broni w rodzaju smatchet, z jej możliwością pchnięć, cięć i imitacją maczugi dawała posiadaczowi przewagę nad kimś dzierżącym karabin.

One thought on “Techniki walki nożem smatchet

  1. Marcin R

    Przy takim ostrzu zamiast określenie „cięcie” właściwsze wydaje sie „rąbanie”, przy ostrzu tej wielkości to chyba lepiej charakteryzuje zadawane tym narzędziem rany. Poza tym zero komplikacji – techniki niczym się nie różnią od technik walki typowym nożem do walki wręcz (np. Ka Bar w USMC). Dla mnie zastanawiające są powody dlaczego Fairbairn przestawił się ze sztyletu na tasak… Ciekawe czy to wynik doświadczeń czy były jakieś inne powody…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.