Chwyt broni a postawa strzelecka

wpis: | 03.05.2008
Chwyt broni a postawa strzelecka

W przygotowaniu strzeleckim, jak zresztą i każdym innym, nie wolno tracić z oczu celu tych przygotowań. Jeśli celem jest przygotowanie do walki, to musi ono uwzględniać jej realia. Strzelać należy w takich warunkach, w jakich faktycznie się znajdziemy. Wydaje się błędem wielu szkoleń narzucanie jakiegoś nienaturalnego technicznego ideału. Najbardziej to widać w relacji chwyt broni a postawa strzelecka. Opisywany przypadek przeładowania tzw. izraelskiego to tylko przykład, wręcz wierzchołek góry lodowej.

Związek chwytu i postawy

Ponieważ w zdecydowanej większości przypadków w walce kontaktowej nie będzie możliwości użycia drugiej ręki, ani nie ma takiej potrzeby, duży nacisk należy położyć na strzelanie jednorącz. Jednak tam, gdzie warunki pozwalają na wykorzystanie przyrządów celowniczych, korzystamy z nich. Przy korzystaniu z przyrządów pomocne jest ustabilizowanie broni. Wtedy stosujemy chwyt oburącz, oraz ewentualnie dodatkowe punkty podparcia, jeśli to możliwe. Właśnie sposób realizacji tego celu jest tematem kilku ostatnich wpisów na tej stronie.

Na marginesie tych rozważań dobrze byłoby rozwiać jeszcze dwie wątpliwości, związane z postawą Weavera i systemem C.A.R. Otóż obecna seria wpisów dotyczyła chwytów broni, nie zaś postaw strzeleckich. Chwyt i postawa mają ze sobą związek, ale nie jest on do końca ścisły. Przykładem tego są właśnie obie wymienione postawy. W ich przypadku broń jest trzymana poprzez obchwycenie ręki trzymającej broń ręką wspomagającą.

Weaver

Z określeniem „weaver” wiąże się jeszcze jedno nieporozumienie. Mianowicie można spotkać opinie, że weaver to jest właśnie chwyt dwuręczny, lub też że Weaver był wynalazcą oburęcznego trzymania broni. Takie stwierdzenia nie są prawdziwe.

Nie uwłacza to w żaden sposób pamięci Jacka Weavera (na zdjęciu obok), który do swojego pomysłu doszedł samodzielnie i zastosował go wbrew opinii współzawodników i publiczności NA ZAWODACH STRZELECKICH. To była postawa i chwyt przeznaczone do strzelania do baloników, a nie do walki i Jack Weaver miał tego świadomość.

chwyt broni a postawa strzelecka

Winę za te niejasności ponosi Jeff Cooper (na zdjęciu), propagator tzw. postawy Weavera i w ogóle twórca określenia „Weaver stance”. Wina tym większa, że Cooper znał „Shooting To Live”, znał też system Applegate. Zresztą odebrał przeszkolenie w tym systemie w trakcie swojej służby. Nie jest tu miejsce na ocenę tej znaczącej postaci.

Trzeba jednak pamiętać, że Jeff Cooper uczynił „postawę Weavera” dobrze sprzedającym się produktem. Została ona jednym z filarów swojego systemu Modern Technique, a efektem tych marketingowych działań była jego pozycja „gun guru”.

Center Axis Relock

Ciekawą i całkowicie samodzielną propozycję szkoleniową przedstawił Paul Castle (zdjęcie) pod nazwą Center Axis Relock. System, choć nie sprawdzony w boju jako całość, oferuje kilka ciekawych opcji taktycznych. Tutaj również mamy związek chwyt broni a postawa strzelecka. Z pewnością daje dobrą kontrolę nad bronią i zwiększa szybkostrzelność, to mogę powiedzieć po sobie.

To, że znalazł sobie miejsce w masowej wyobraźni za sprawą Keanu Reeves jako Johna Wicka uważam za wybaczalne. W większości filmów sensacyjnych widzimy takie gnioty, że pod tym względem CAR w kinie wygląda na równi z dobrze przemyślanymi scenami sztuk walki, ale opracowanymi przez prawdziwych znawców tematu.

Tak było i będzie

Powyższe perturbacje dobrze ilustrują fakt, że ludzie jako istoty obdarzone określonymi warunkami dojdą do takich samych rozwiązań niezależnie od siebie. Można przyjąć bez obawy popełnienia większego błędu, że poszukiwania najlepszych chwytów i postaw strzeleckich rozpoczęły się natychmiast wraz z rozpowszechnieniem broni krótkiej.

Z biegiem czasu i w zależności od upodobań lokalnych te rozwiązania zyskiwały sobie różną popularność. Pomimo obecnej tendencji do kategorycznych sądów przy ocenie różnych sposobów trzymania broni, wydaje się, że nie można jednoznacznie określić, jaki sposób jest bezwzględnie optymalny. Raczej powinno się mówić o względnej przydatności poszczególnych rozwiązań. Duże znaczenie mają też predyspozycje indywidualne strzelca i typ używanej broni. W gruncie rzeczy nie można wykluczyć, że obecne kanony wyszkolenia strzeleckiego również zostaną w przyszłości przewartościowane.

2 thoughts on “Chwyt broni a postawa strzelecka

 1. Marcin

  Zdecydowanie trzeba przyznać rację twierdzeniu, że chwyt broni jest ważniejszy. Pistolet (czy rewolwer) przede wszystkim powinien dobrze leżeć w dłoni.
  Chwyt powinien być pewny, wygodny, czyli m.in. bez nadmiernego ściskania – zachodzi tu ścisły związek z prawidłową i niezakłóconą pracą na spuście. To właśnie z tego powodu,jak sądzę obecnie uchwycenie z krzyżowaniem kciuków zmienia się na chwyt z kciukiem ręki wspomagającej wzdłuż szkieletu. Kciuk ręki wiodącej układa się na nim z góry, zaś metodę „push – pull” zmienia się na pchanie broni do przodu by ciągnięciem w tył nie wzmacniać odrzutu.
  Dobrze trzymany pistolet układa się w zagłębieniu dłoni biegnącym wzdłuż mięśnia u nasady kciuka. Aby pewnie wsunąć tam grzbiet chwytu pistoletu postępujemy tak : wkładamy widelec pod ogon szkieletu, następnie skręcamy nieco dłoń w prawo i obejmujemy chwyt.
  daje to mniej więcej taki efekt, jak prawidłowe przyciśnięcie trzewika kolby do dołka strzeleckiego – odczuwamy pchnięcie, zamiast kopnięcia.

  Odpowiedz
 2. Marcin

  Rolę samej postawy postrzegam natomiast tak, że częściowo ukierunkowuje mnie ona na cel. Zasadniczo cały ten ciąg ruchów, składających się na przyjęcie postawy, wyuczany podczas praktykowania „na sucho” daje także tę wygodę, że przyrządy celownicze mogą znaleźć się w odpowiednim miejscu na wysokości oczu w wybranym momencie.
  Podczas niespodziewanego użycia postawa nie jest wzorcowa, stąd chwyt jest ważniejszy. Ćwicząc zauważyłem, że mocniejsze ugięcie kolan zwiększa sprężystość postawy i ułatwia odnalezienie przyrządów podczas złożenia. Niekiedy zbytnie „przykucanie” jest krytykowane, nazywane „postawą sedesową”, ale nie chodzi tu o groteskowe kopiowanie. Ma to też zbawienny wpływ na spięcie spowodowane stresem – dynamiczna postawa rozluźnia ciało i dodaje pewności siebie. W procesie uczenia się takich technik ma zastosowanie maksyma : Jeśli chcesz przyspieszyć, najpierw zwolnij”. Dla celności intuicyjnego strzału ważne jest umiejętne zgranie obniżania ciała i prostowania przedramienia podczas dobycia z kabury.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.