Określanie odległości rzutu nożem

Dla skuteczności rzutu nożem kluczowe znaczenie ma OKREŚLENIE DYSTANSU. Skuteczny rzut polega na tym, że nóż wbija się w cel. Wynika z tego, że nie wystarczy samo trafienie, ale jeszcze w momencie uderzenia nóż musi być w określonej pozycji, skierowany czubkiem do celu. Przykładowo, John Styers w swojej książce “Cold Steel” pisze na ten temat, przedstawiając prostą i pomysłową metodę korygowania odległości rzutu podczas treningów. Pozwala to podnieść efektywność ćwiczeń i  osiągnąć powtarzalność rezultatów.

Fot. za “Cold Steel”

Najwięcej uwagi w tym względzie poświęca technice rzucania za ostrze. Opierając się o jego metodę korygowania dystansu, z którego należy rzucać, można zaproponować kierowanie się podczas treningu następującymi wskazówkami:

 • Odległość skutecznego rzutu metodą za ostrze zależy od całkowitej długości noża, obejmującej łącznie głownię i rękojeść.
 • Jeśli używasz noża o długości całkowitej ok. 12 cali (ok. 30 cm), stań ok. 6 stóp od celu (ok. 1,8 m). Jeśli nóż jest dłuższy, cofnij się kilka cali (powiedzmy, ok. 10 cm). Jeśli jest krótszy, stań bliżej. Z tej odległości twój nóż będzie się obracał ¾ pełnego obrotu od momentu opuszczenia Twojej ręki aż do chwili uderzenia w cel.
 • Jeśli, po kilku dokładnych rzutach (czyli wykonywanych w taki sam, powtarzalny sposób), rękojeść Twojego noża uderza w cel będąc skierowana ku dołowi, jesteś ZA BLISKO. Cofnij się kilka cali.
 • Jeśli nóż stale uderza w cel z rękojeścią skierowaną ku górze, jesteś ZA DALEKO od celu. Przybliż się kilka cali.
 • Powtarzamy kilka dokładnych rzutów i ewentualnie znów korygujemy odległość. Może to wydawać się zaskakujące, ale już przestawienie nogi choćby o długość stopy wpłynie na rezultat, jeśli oczywiście nie zmieniamy żadnych elementów technicznych.
 • W związku z powyższym, podczas treningu ma sens operowanie nawet z tymi z pozoru niewielkimi przesunięciami miejsca rzutu. Dlatego też trzeba, zwłaszcza w początkowej fazie, dokładnie zaznaczać te miejsca, aby mieć punkt odniesienia.
 • Jeśli rzucasz zgodnie z powyższymi instrukcjami, osiągniesz powtarzalną celność, z ostrzem wbijającym się za każdym razem.
 • Po opanowaniu tej podstawowej odległości możesz zwiększyć dystans. Uzyskasz to DODAJĄC ok. 1 stopy (ok. 30 cm) aby uzyskać DODATKOWĄ ćwiartkę obrotu.
 • NIE PRZECHODŹ do rzutów z dalszej odległości, dopóki nie będziesz miał w pełni opanowanego rzutu z krótszego dystansu.
 • Tą techniką możliwe są tylko trafienia po wykonaniu przez nóż kolejnych pełnych obrotów, a w związku z tym kolejne możliwe odległości skutecznych rzutów też będą dosyć ściśle określone.

W przypadku rzucania od dołu dokładna odległość nie ma takiego znaczenia, gdyż nóż cały czas leci skierowany czubkiem do celu. Więcej szczegółów na ten temat znajduje się we wpisie poświęconym tej technice.

Przy rzucaniu za rękojeść odległość skutecznego rzutu jest określona. To również wiąże się z tym, że nóż musi wykonać w powietrzu pełen obrót. Różnica jest taka, że dla tego samego noża każdy rzucający będzie miał nieco inny dystans skutecznego rzutu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po odpowiedniej modyfikacji wykorzystać napisane wyżej uwagi na temat rzutu za ostrze dla znalezienia właściwej dla siebie odległości i przy technice rzutu za rękojeść. Na samym początku warto tylko wziąć pod uwagę, że nóż rzucony w ten sposób ma większą prędkość, dlatego wyjściowa pozycja będzie dalej od celu. Również w przypadku tej metody więcej szczegółów można znaleźć w odpowiednim artykule na jej temat.

Jak wspomniano w artykule dotyczącym okoliczności towarzyszących rzucaniu nożem, rzucać można praktycznie wszystkim co ma czubek. Tyle, że każdy rzucany przedmiot będzie wymagał określenia swojej odległości skutecznego rzutu.

2 thoughts on “Określanie odległości rzutu nożem

 1. Klasyk

  Ciekawe. Jak byłem dzieckiem posiekałem nożami drzwi do łazienki. Ale rzeczywiście był problem z wbiciem się noża w drzwi. A tak na marginesie – bardzo interesująca strona.

  Reply
 2. Sławomir Kasprzak Post author

  @Klasyk: Witam.
  Ja też żałuję, że jako dziecko nie wiedziałem jak metodycznie uzyskać wbijanie się noża w drzwi. Chociaż, czy sprawiałoby różnicę, gdyby drzwi były podziabane zamiast posiekane 😉

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.