Explosive Self Defence System cz.1, Martin Cooper

ESDS point shooting

Martin Cooper, autor artykułu, jest brytyjskim instruktorem Explosive Self Defence System (ESDS) opracowanego przez Slavo Gozdzika. Regularnie prowadzi szkolenia dla Policji, pracowników ochrony fizycznej i grup trenujących sztuki walki. Z angielskiego tłumaczyła Jolanta Kasprzak-Śliwińska. Śródtytuły pochodzą ode mnie – SK.

Czym jest ESDS

Explosive Self Defence System (ESDS) to prosta metoda obrony, oparta wyłącznie na zachowaniu jednostki ludzkiej. Nie jest on sztuką walki, choć stosuje go wiele osób trenujących sztuki walki. Nie ma w nim nic ze złożoności, która zwykle wiąże się z takimi systemami. Z pewnością nie ma w nim żadnej ukrytej głębi: to, co widać, jest wszystkim, co w tym jest. W ESDS nie ma żadnych tajemnic — jest prosty, bo musi taki być.

Taktyki uczone w ramach ESDS są podstawą szkoleń prowadzonych przez International Police Defensive Tactics Association (IPDTA). Ten wątek jest obecny w naszych szkoleniach ze wszystkich dziedzin — i w walce bez broni bądź z użyciem pałki policyjnej, i w strzelaniu z bliska. Zaś IPDTA jest stowarzyszeniem szkoleniowców z siedzibą w Szwecji, zrzeszającym instruktorów pracujących w wielu krajach na całym świecie.

ESDS jest łatwy do opanowania i zapamiętania. Co więcej, dzięki swej prostocie i metodom szkoleniowym opartym na scenariuszach, łatwo go sobie przypomnieć w naładowanym adrenaliną chaosie rzeczywistej konfrontacji. Dzięki naszym metodom każdy może nauczyć się zadawać mocne ciosy — niezależnie od wieku i rozmiarów. My tylko rozwijamy zdolność do wykonywania mocnych i zdecydowanych uderzeń. Zatem w sytuacji, gdy trzeba podjąć walkę, robi się to ostro i szybko. W ten sposób walka kończy się w bardzo krótkim czasie i z minimalnymi obrażeniami zarówno u Ciebie, jak i przeciwnika. Choćby sam ten fakt może być ważny dla wielu ludzi w obecnych, pełnych pieniactwa czasach.

ESDS wywodzi się z wielu systemów walki — od sztuk chińskich Yang Lu Chan Tai Chi oraz Splashing Hands (chin. Jian Shou) aż po karate i judo. Do tego dochodzą lata nauczania policyjnych taktyk obronnych i doświadczeń z wieloletniej pracy na ulicy jako policjanci.

Jakie cele mają szkolenia ESDS

Celem naszych szkoleń jest przekazanie kursantowi maksymalnych umiejętności walki w jak najkrótszym czasie. Był to też pierwotny cel wielu adeptów sztuk walki, którzy zaczęli trenować, by się nauczyć samoobrony. Niestety, obecnie w większości sztuk walki faza poprzedzająca kontakt w starciu jest całkowicie lekceważona, podobnie jak prawne konsekwencje użycia siły. Jeśli w miarę rozwoju sytuacji nabierzesz przekonania, że jesteś w niebezpieczeństwie, w Twoim ciele zajdzie szereg zmian fizjologicznych. Zmiany te mogą przesłonić wszelkie techniki, które — jak Ci się wydaje — masz opanowane.

ESDS zapewnia kursantom naprawdę skuteczne reakcje na rzeczywiste ataki. Liczba uczonych ciosów jest minimalna, więc minimalny jest też czas potrzebny na ich faktyczne opanowanie. Podstawowym elementem każdego szkolenia ukierunkowanego na zwiększenie szans na przeżycie jest opracowanie metod poprawiających czas reakcji osoby w stresie podczas walki. Uproszczone podejście jest koniecznością.

Instynkt i odruchowe reakcje układu nerwowego człowieka zawsze przeważają nad zachowaniami wyuczonymi. Milionów lat ewolucji nie da się wymazać przez 5 czy nawet 20 lat treningu. Chęć wykonania tego, czego się człowiek nauczył, trenując sztuki walki, może być w bezpośrednim konflikcie z jego odruchową reakcją. Zespół reakcji „ucieczka albo walka” może stłumić wytrenowane zachowania. To jest punkt, w którym większość ludzi przegrywa fizyczną część walki. To dlatego każdy koniecznie powinien przyjrzeć się swojej instynktownej reakcji na niespodziewane ataki, a dzięki temu nauczyć się, jak powiązać z tym umiejętności walki, tak aby istotą obrony był podstawowy odruch.

Martin Cooper

c.d.n.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.