Smatchet

wpis: | 12.03.2008
smatchet

Smatchet to kolejny po słynnym F-s nóż stworzony przez W.E. Fairbairna. Współautorem dzieła był Rex Applegate. Tak jak wszystko, w co angażował się Fairbairn, również powstawaniu tego ostrza przyświecało tylko jedno przeznaczenie i jedno kryterium: skuteczność w walce. Autorom przyświecał cel wyposażenia w broń osobistą tych żołnierzy, którzy nie mieli na uzbrojeniu karabinu z bagnetem. Opracowali go, gdy II wojna światowa. Siły brytyjskie zaakceptowały go, natomiast armia amerykańska rozważała jego przyjęcie, jednak ostatecznie nie znalazł się na powszechnym uzbrojeniu. Nazwa smatchet dotychczas nie znalazła swojego odpowiednika w języku polskim. Angielska nazwa jest jednak na tyle ciekawa, że aż się prosi o zwykłe spolszczenie. Np. smaczet brzmi i wygląda w piśmie całkiem dobrze.

Opis konstrukcji smatchet

Oryginalna konstrukcja z II wojny światowej miała następującą budowę:

  • długość całkowita ok. 42 cm
  • długość głowni ok. 25, 5 cm
  • szerokość głowni w najszerszym miejscu niespełna 7 cm
  • grubość głowni 4,7 mm
  • ciężar całkowity blisko 0,6 kg
  • dokładne wartości w calach wynosiły odpowiednio: dł. 16,5″; głownia 10″; szer. 2,75″; grub. 3/16″; waga 21 uncji
  • szeroka głownia w kształcie liścia była zaostrzona po jednej stronie na pełnej długości, a na drugiej stronie od czubka do połowy długości
  • całość miała ciemno-matowe wykończenie, aby zapobiegać przypadkowym refleksom światła w nocy

Dzieje powojenne tego wzoru

Noże tego typu były dodatkowo specjalnie wyprodukowane w limitowanej serii w latach dziewięćdziesiątych ub. w. po uzgodnieniach wzoru z płk. R. Applegate. Można je spotkać pod nazwami Combat Smatchet, Applegate Fairbairn Smatchet knife lub AF Smatchet. Fotografie przedstawiają egzemplarze właśnie z tej produkcji.

Co się tyczy pierwowzoru, to pasjonaci uważają za takowy jeden z noży bojowych używanych podczas I wojny światowej przez żołnierzy z jednostek walijskich. Smatchet bywa porównywany do bolo lub maczety. Jednak są to narzędzia robocze, które dodatkowo można wykorzystywać jako broń. W przypadku smatchet twórcy od początku byli nastawienie na wytworzenie typowej broni bojowej. Każdy element i cecha tego noża, takie jak ostrze, czubek, rękojeść, ciężar zaprojektowali do walki. Dodatkowo konstrukcja została skombinowana z bardzo prostym treningiem umożliwiającym szybkie opanowanie sprawnego posługiwania się tą bronią.

4 thoughts on “Smatchet

  1. Giro

    Nie do końca się zgadzam.
    Smatchet został opracowany, a właściwie przekonstruowany przez Fairbaina w Special Training Centre w Lochailort. Jęśli chodzi o Brytyjczyków to się zgadza, nie wprowadzili go do produkcji.
    Jednakże zupełnie inaczej jest ze Stanami Zjednoczonymi. Po kosmetycznych przeróbkach Fairbain nazwał go „fair sword” i smatchet wszedł do produkcji na potrzeby OSS. Protoptypy dla OSS przedstawił Millerson, fair sword był produkowany przez W.R. Case and Sons.

    Odpowiedz
  2. slawkas Autor wpisu

    @Giro: Celem Fairbairna było opracowanie i wprowadzenie noża bojowego dla żołnierzy regularnej armii. Nie doszło do tego ani w Wielkiej Brytanii, ani w USA. Ciekawy jest podany przez Ciebie fakt, że tą bronią zainteresowała się OSS. Dzięki za to.

    Odpowiedz
  3. Giro

    Uściślijmy, proszę. Jak najbardziej do tego doszło, tylko jako wyposażenie armii brytyjskiej wybrano nóż konstrukcji Fairbairna i Sykesa. Tak zwany nóż F-S.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.