Postawa do walki nożem opracowana przez Johna Styersa wywodzi się z szermierki szablą. W „Cold Steel” Styers opisał ją szczegółowo, oraz zamieścił tam wskazówki metodyczne i garść porad. Opisane w dalszej części podręcznika techniki walki nożem Styersa bazują właśnie na tej postawie. Analiza innych rozdziałów podręcznika pozwala zauważyć, że TA SAMA POSTAWA była stosowana przez Styersa w nauczaniu walki innymi rodzajami broni białej i w walce na gołe ręce.

Swoją drogą to charakterystyczne, że najwięcej szczegółów odnośnie postawy walki pojawia się w „Cold Steel” przy okazji omawiania walki nożem. Tam także jest wyjaśnione jej pochodzenie. Została zaadoptowana z walki szablą – to od tej broni należy wyjść w nauczaniu postawy “on guard” z nożem w systemie Styersa. Uwzględniając kolejne różnice pomiędzy szablą a nożem, dochodzi się do finalnej postawy, którą Styers zaleca przyjmować w trakcie OTWARTEJ walki.

To ostatnie wymaga szczególnego podkreślenia – jest tu mowa o nietypowej konfrontacji NÓŻ NA NÓŻ, kiedy to wytwarza się ekstremalna sytuacja, że przeciwnicy są zmuszeni, na ogół wbrew własnej woli, jawnie się sobie przeciwstawić. W tym momencie na bok odkładany jest fakt, że obecnie takie sytuacje w wielu kręgach kulturowych są niesłychanie RZADKIE, a absolutna większość przypadków użycia noża to są ATAKI Z ZASKOCZENIA. Drugi punkt, na który trzeba zwrócić uwagę, to TYP NOŻA stosowanego w tym systemie. Styers był wielkim zwolennikiem noża Bowie i wszystko w swoim systemie odnosił do tej konstrukcji, starając się w pełni wykorzystać jej możliwości i odwołując się do doświadczeń Jima Bowie. Jeszcze raz wypada podkreślić, że BROŃ I STYL WALKI MUSZĄ SIĘ UZUPEŁNIAĆ.

Przejście od postawy z szablą do postawy z nożem jest zilustrowane powyżej. W tym systemie wygląda ono następująco:

  • Nóż należy trzymać w prawidłowy sposób, taki jak opisany tutaj.
    • Przyjąć postawę szermierczą do szabli:

– stopy w jednej linii w lekkim wykroku;

– strona wykroczna jest ta sama, w której ręce trzymany jest nóż;

– stopa wykroczna skierowana do przeciwnika;

– stopa zakroczna skierowana na zewnątrz pod kątem w stosunku do linii walki;

– kolana lekko ugięte; przedramię z bronią uniesione i wysunięte nieco w przód przed tułów;

– czubek noża skierowany do gardła przeciwnika;

– ostrze w naturalnej pozycji powinno być skierowane w dół i lekko w prawo;

– nadgarstek zablokowany; druga ręka oparta o biodro;

– tułów powinien być przez cały czas wyprostowany.

  • Aby dojść do postawy pojedynkowej na noże należy przesunąć stopę zakroczną w bok od linii walki (jeśli nóż jest trzymany w prawej ręce to odstawiamy w bok lewą stopę) i pozwolić swobodnie pracować drugiej ręce.
    • W postawie nożowniczej:

– barki powinny być ustawione frontalnie w stosunku do przeciwnika;

– tułów i głowa wyprostowane;

– nadgarstek ręki trzymającej nóż zablokowany;

– nóż skierowany do gardła przeciwnika;

– drugie ramię swobodne i nieco w bok, ale nigdy nie sięga w przód dalej niż ręka z nożem;

– kolana ugięte;

– nogi rozstawione w rozszerzonym wykroku (po przekątnej, nie w linii);

– stopa wykroczna skierowana do przodu;

– obie stopy ustawione względem siebie pod naturalnym kątem.

  • Powyższe przejście twórca metody zalecał ćwiczyć zwracając uwagę na kolejne punkty do momentu, gdy ćwiczący będzie w stanie przyjąć w pełni prawidłową postawę natychmiast po dobyciu noża, nie tracąc czasu na większe poprawki, co następuje stosunkowo szybko.

Należy pamiętać, że Styers był doskonale obeznany z wieloma rodzajami szermierki. Stąd właśnie wynika szereg jego pomysłów i metod treningowych.