Z mroku na ciemnej ulicy nagle wyłania się kilku ludzi. W milczeniu ustawiają się w szeregu. Posępne twarze, płaszcze, garnitury, kapelusze.  W rękach wielkie pistolety maszynowe z bębnowymi magazynkami. Trzymają je nisko przy biodrze, mocno dociskając do boku drewniane kolby. Chwilę później, idąc ramię w ramię, strzelają wszyscy na raz nie kończącymi się seriami w stronę budynku po drugiej stronie. Broń rzyga ogniem, łomot roznosi się po okolicy. Z przeciwka odzywają się pojedyncze strzały, ale szybko milkną. Za chwilę już jest po wszystkim. W ostrzeliwanym budynku padają zarówno ci, którzy podjęli walkę, jak i próbujący uciekać. Tych co przetrwali wgniata w ziemię strach przed seriami ognia maszynowego, lawiną ołowiu i kąśliwymi rykoszetami. Być może trafiony został także ktoś przypadkowy. Złe miejsce, zły czas.

Takie jak wyżej, nieco podkoloryzowane sceny utrwaliła kinematografia jako jeden z najbardziej sugestywnych obrazów okresu prohibicji i wojen gangów z lat 20-tych i 30-tych ub. wieku. Pistolet maszynowy Thompson stał się jedną z ikon tego czasu.

Tę broń określano różnymi potocznymi nazwami. Najbardziej przyjęło się swojackie Tommy Gun. Natomiast gdy w 1917 r. rozpoczęto nad nią prace konstrukcyjne, armia nadała jej kodowe określenie Annihilator („unicestwiacz”).


Używali go masowo gangsterzy. Używali agenci wszystkich amerykańskich służb i policjanci, w tym oczywiście Eliot Ness i jego Nietykalni, których rajd w stylu takim, jak opisany wyżej jest ponawiany w kolejnych filmowych remake’ach.


Sławę TSMG wzmocniła masowa produkcja i znakomite sprawowanie się w czasie wojny. Widać go na plakacie wojsk spadochronowych z tego okresu, jak i na słynnym zdjęciu Winstona Churchilla. Jest jeszcze kilka innych typów pistoletów maszynowych, które przedarły się do kultury masowej, ale chyba żadnemu nie udało się zająć takiego miejsca w świadomości odbiorców.


Pomysłodawcą i głównym konstruktorem tej broni był specjalista od spraw uzbrojenia w armii amerykańskiej gen. John T. Thompson. Zdawał on sobie sprawę, że tocząca się od 1914 r. wojna światowa narzuca nowe wymagania pod względem uzbrojenia strzeleckiego. Po przystąpieniu USA do wojny w 1917 r. zaczął opracowywać broń maszynową, która mogła być obsługiwana przez pojedynczego żołnierza, w odróżnieniu od zespołowych karabinów maszynowych, które w tamtym okresie zdominowały pole walki.

Nowa broń miała dać odpowiednią siłę ognia każdemu strzelcowi i być używana w ruchu, szczególnie przez atakujące zespoły w walce w okopach. Jednak I wojna światowa skończyła się zanim nowa broń zdążyła się w niej wykazać. Po wojnie Thompson udzielił zgody na jej produkcję i sprzedaż na rynku cywilnym. To był początek legendy.

Pierwszy dostępny model nosił oznaczenie M1921. Przede wszystkim udało się w nim obniżyć szybkostrzelność do rozsądnej wielkości, gdyż początkowo Annihilator I opróżniał 20-nabojowy magazynek w niecałą sekundę. Ten model słynął też ze znakomitego wykończenia. Z biegiem czasu, w miarę pojawiania się nowych doświadczeń, pojawiały się kolejne modyfikacje. Dodano kompensator podrzutu. Na życzenie policji wprowadzono możliwość strzelania ogniem pojedynczym, co jest od tamtej pory standardem jeśli chodzi o służby ochrony prawa. Skrócono broń i jeszcze obniżono szybkostrzelność, tworząc dla Marynarki USA model M1928.

W przededniu wojny  w modelu M1928A1 wprowadzono zmiany potaniające produkcję, między innymi zastąpiono przedni chwyt łożem. W 1942 r, pojawiła się wersja M1, pod koniec roku zastąpiona M1A1, z zamkiem swobodnym z boczną rękojeścia napinania, bez żeberek chłodzących na lufie i zasilana wyłącznie magazynkiem pudełkowym, gdyż bębnowe powodowały zbyt wiele zacięć. Broń była produkowana do 1944 r.

Dane taktyczno-techniczne pistoletu maszynowego Thomson M1A1

 • Kaliber 11,43 mm
 • Nabój .45 ACP
 • Prędkość wylotowa pocisku 290 m/s
 • Zasada działania – zamek swobodny (wcześniejsze modele – zamek półswobodny)
 • Zasilanie – mag. pudełkowy 20 lub 30 nab. (wcześniejsze modele także mag. bębnowe 50 lub 100 nab.)
 • Szybkostrzelność teoretyczna – 900 strz/min
 • Szybkostrzelność praktyczna – 600 strz/min
 • Masa 4,7 kg
 • Długość 813 mm
 • Długość lufy 268 mm
 • Długość linii celowniczej 536 mm
 • Zasięg skuteczny 200 m
 • Rękojeść napinania zamka – prawa strona (wczesniejsz modele – góra komory zamkowej)
 • Bezpiecznik nastawny i przełącznik rodzaju ognia – skrzydełkowy lewa strona
 • Sposób podtrzymywania – za łoże (analogicznie jak poprzedni model M1928A1, natomiast jeszcze wcześniejsze modele posiadały chwyt przedni)

Łącznie wyprodukowano około 1,7 mln sztuk tej broni, z czego niemal 1,4 mln egzemplarzy uproszczonego modelu M1A1 używanego w czasie II wojny światowej. W Stanach Zjednoczonych Thompson był używany przez siły porządkowe, przede wszystkim przez FBI, aż do 1976, kiedy został wycofany ze służby.