Jednym ze wskaźników wartości dowolnego systemu walki jest jego wewnętrzna spójność i przejrzystość przekazu. Przykładem takiej spójności jest system Johna Styersa, którego podstawy znalazły się w książce „Cold Steel”. Widać to choćby na przykładzie prezentowanej tam postawy walki. W czterech częściach książki, omawiających walkę na bagnety, nożem, gołymi rękami i pałką, autor zawsze na początku omawia zalecaną postawę walki. Niezależnie od tego, jaką bronią ma się posługiwać adept, za każdym razem jest to JEDNA i ta sama postawa.


Najwięcej szczegółów odnośnie postawy pojawia się przy okazji omawiania walki nożem. Tam także jest wyjaśnione jej pochodzenie. Stanowi ona w prostej linii adaptację postawy do szermierki szablą – to od tej broni należy wyjść w nauczaniu postawy „on guard” w systemie Styersa. W czasie ćwiczeń nóż, bagnet lub pałka mogą zastępować szablę. Uwzględniając kolejne różnice pomiędzy tymi rodzajami broni, dochodzi się do finalnej postawy, którą Styers zaleca przyjmować w trakcie OTWARTEJ walki.

Nogi są rozstawione w dosyć szerokim wykroku po przekątnej. Przednia stopa skierowana prosto do przodu. U praworęcznych z przodu powinna być prawa noga. Tylna stopa skierowana na zewnątrz. Kolana mocno ugięte. Tułów i głowa wyprostowane. Barki ustawione frontalnie. Ręka władająca bliżej ciała. Druga ręka wolna.


Dokładnie do postawy z nożem powraca Styers przy przedstawianiu technik walki bez broni.

W rozdziale poświęconym bagnetowi pojawia się jeszcze jedno, uproszczone dojście do tej postawy. Mianowicie trzymając broń w określony sposób, należy przyjąć postawę bokserską. Oczywiście trzeba pamiętać, że książka liczy sobie kilkadziesiąt lat. Obecne oblicze boksu jest zdeterminowane przez sport. Ta sztuka walki odeszła daleko od swoich korzeni i dzisiaj wygląda zupełnie inaczej niż wówczas.

Przy użyciu pałki postawa, zależnie od przyjętego sposobu walki może być lewa lub prawa. Styers w penym momencie używa, dla zobrazowania nauczania, określenia postaw „taka jak bokser” (lewa noga z przodu) i „taka jak nożownik” (prawa noga z przodu).

Jego postawa wyjściowa stanowi stabilną platformę dla technik. Umożliwia swobodny balans ciałem, przemieszczanie się we wszystkich kierunkach łącznie z zejściami zaczeprniętymi z szermierki, zmianę postawy lewa-prawa, zmianę dystansu, stosowanie technik prostych i okrężnych, w tym kopnięć z przedniej nogi, walkę w zwarciu.

Należy podkreślić, że Styers był marine. Jego techniki walki wręcz odpowiadają temu, co dzieje się i jak wygląda POLE WALKI. Plus może jeszcze bijatyki w barach, zamieszki tłumione przez Military Police i POJEDYNKI na noże.