Martin Cooper, autor artykułu, jest głównym instruktorem ESDS w Wielkiej Brytanii. Kontakt z nim można nawiązać przez stronę www.mdcconsultants.co.uk

Skąd przekonanie, że to, czego uczymy, jest najefektywniejszą drogą rozwoju ogólnej samoobrony w naszym społeczeństwie?

Po pierwsze, nasze kursy są krótkie, a nasze metody proste. Nie trzeba poświęcać wielu godzin tygodniowo na szkolenie — można się zająć swoimi sprawami. Nie trzeba poświęcać czasu na wyuczenie się skomplikowanych lub sportowych ruchów.

Po drugie, prawdopodobieństwo, że kursant się zrani lub ulegnie kontuzji podczas ćwiczenia naszych metod, jest bardzo małe, mimo że czasami sytuacja wygląda groźnie.

Po trzecie, wszystko, czego uczymy, jest usprawiedliwione i zasadne. Stosowność działania w świetle prawa ma kapitalne znaczenie. Trzeba zdawać sobie sprawę, że stosowane techniki fizycznego obalania napastnika muszą też obalać argumenty tego napastnika, jeśli sprawa trafi do sądu.

Po czwarte, w naszym systemie uderzeń jest stosowana otwarta dłoń — metoda, która powoduje minimalne obrażenia, nawet jeśli adresat ciosów zostanie powalony na ziemię. Wyobraź sobie, że rzucasz oszczepem lub zbijasz piłkę podczas gry w siatkówkę — tyle że stosujesz uderzenie otwartą dłonią w cel. Właśnie opisałem naszą podstawową broń. Oczywiście jest w tym coś więcej, ale tego uderzenia można się nauczyć w kilka minut, a w parę godzin można je opanować naprawdę dobrze. Duży obszar uderzenia otwartą dłonią niezwykle skutecznie pobudza wiele zakończeń nerwowych, które w następstwie próbują wysłać komunikat przez ośrodkowy układ nerwowy do mózgu. W wyniku próby przekazania tak dużej ilości informacji wąskim kanałem ośrodkowy układ nerwowy musi się wyłączyć i ponownie włączyć. Następuje zamroczenie.

Ale załóżmy, że nadal walczysz z napastnikiem i Twoje uderzenia otwartą dłonią spadają na niego niczym grad, nie dając mu czasu na otrząśnięcie się i odpowiedzenie atakiem. Wyobraź sobie, że nauczono Cię wyprowadzać uderzenia otwartą dłonią, które mogą znokautować. We wszystkich incydentach, w których uczestniczyłem lub które mi opisywali ludzie trenujący z nami, starcia kończyły się na jeden z dwóch sposobów:

• napastnik zdawał sobie sprawę, że porwał się z motyką na słońce, i tracił chęć do walki albo

• napastnik kończył na ziemi, zamroczony lub znokautowany.

Oprócz tych podstaw walki bez broni nasz system obejmuje walkę w parterze, techniki interwencyjne, walkę z użyciem pałki prostej oraz instynktowne strzelanie Point Shooting.

Czasy przychodzenia do dojo trzy razy w tygodniu i ćwiczenia uderzeń oraz kopnięć to już niestety przeszłość, jeśli chodzi o samoobronę. Ćwicząc techniki bez osadzenia ich w strukturze prawa, można zadrzeć z prawem. Zamiast czekać, aż skorzystasz ze swoich umiejętności do samoobrony, a potem będziesz się tłumaczyć z użycia siły, dlaczego by nie dostosować technik do ograniczeń systemu prawnego już na etapie nauki?

Popularność ESDS w Europie rośnie. Nasi instruktorzy pracują obecnie w USA, Meksyku, Portugalii, Hiszpanii, Norwegii, Finlandii, RPA i wielu innych krajach. Jeszcze w 2008 r. przeprowadzimy kurs dla instruktorów, w postaci serii seminariów, w czasie których kandydaci będą oceniani pod kątem możliwości zostania instruktorem IPDTA.

Nasze metody są nauczane w szeregu brytyjskich oddziałów policyjnych i stały się integralną częścią niektórych specjalistycznych szkoleń dla pracowników ochrony osobistej i funkcjonariuszy mających prawo do posługiwania się bronią palną. Prowadzimy szkolenia dla pracowników służby zdrowia i uniwersytetu medycznego, którzy pracują w niebezpiecznych miejscach.

Martin Cooper

tłum.: Jolanta Kasprzak-Śliwińska