Smatchet

Smatchet to kolejny nóż stworzony przez W.E. Fairbairna. Współautorem dzieła był Rex Applegate. Tak jak wszystko, w co angażował się Fairbairn, również powstawaniu tego ostrza przyświecało tylko jedno przeznaczenie i jedno kryterium: skuteczność w walce. W zamierzeniu była to broń osobista dla żołnierzy, którzy nie byli uzbrojeni w karabin z bagnetem. Opracowana pod koniec II wojny światowej, została zaakceptowana przez siły brytyjskie i była rozważana przez armię amerykańską, ostatecznie jednak nie znalazła się na uzbrojeniu. Nazwa smatchet dotychczas nie znalazła swojego odpowiednika w języku polskim.

Noże tego typu były dodatkowo specjalnie wyprodukowane w limitowanej serii w latach dziewięćdziesiątych ub.w. po uzgodnieniach wzoru z płk. R. Applegate. Można je spotkać pod nazwami Combat Smatchet, Applegate Fairbairn Smatchet knife lub AF Smatchet. Fotografie przedstawiają egzemplarze z tej produkcji.

Oryginalna konstrukcja z II wojny światowej miała długość całkowitą ok. 42 cm, długość głowni ok. 25, 5 cm, szerokość głowni w najszerszym miejscu niespełna 7 cm, grubość głowni 4,7 mm, ciężar całkowity blisko 0,6 kg. Dokładne wartości w calach wynosiły odpowiednio: 16,5″ – 10″ – 2,75″ – 3/16″ – waga 21 uncji.

Szeroka głownia w kształcie liścia była zaostrzona po jednej stronie na pełnej długości, a na drugiej stronie od czubka do połowy długości. Całość miała ciemno-matowe wykończenie, aby zapobiegać przypadkowym refleksom światła w nocy.

Smatchet bywa porównywany do bolo lub maczety. Jednak o ile tamte są to narzędzia robocze używane jako broń, to w tym przypadku był to projekt od początku do końca nastawiony na wytworzenie typowej broni bojowej. Za jej pierwowzór uważany bywa jeden z noży bojowych używanych podczas I wojny światowej przez żołnierzy z jednostek walijskich. Każdy element i cecha tego noża: ostrze, czubek, rękojeść, ciężar, zostały zaprojektowane do walki. Konstrukcja została skombinowana z bardzo prostym treningiem umożliwiającym szybkie opanowanie sprawnego posługiwania się tą bronią.

4 Responses to Smatchet

 1. Giro says:

  Nie do końca się zgadzam.
  Smatchet został opracowany, a właściwie przekonstruowany przez Fairbaina w Special Training Centre w Lochailort. Jęśli chodzi o Brytyjczyków to się zgadza, nie wprowadzili go do produkcji.
  Jednakże zupełnie inaczej jest ze Stanami Zjednoczonymi. Po kosmetycznych przeróbkach Fairbain nazwał go „fair sword” i smatchet wszedł do produkcji na potrzeby OSS. Protoptypy dla OSS przedstawił Millerson, fair sword był produkowany przez W.R. Case and Sons.

 2. slawkas says:

  @Giro: Celem Fairbairna było opracowanie i wprowadzenie noża bojowego dla żołnierzy regularnej armii. Nie doszło do tego ani w Wielkiej Brytanii, ani w USA. Ciekawy jest podany przez Ciebie fakt, że tą bronią zainteresowała się OSS. Dzięki za to.

 3. Giro says:

  Uściślijmy, proszę. Jak najbardziej do tego doszło, tylko jako wyposażenie armii brytyjskiej wybrano nóż konstrukcji Fairbairna i Sykesa. Tak zwany nóż F-S.

 4. Piszę tu o smatchet. Nóż F-S to zupełnie inna historia: https://brudnawalka.pl/2007/03/05/noz-f-s/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s