Nóż Bowie (Bowie knife) jest kolejnym ostrzem, które wielokrotnie udowodniło swoją użyteczność, m. in. podczas II wojny światowej. Jego historia jest jednak o wiele starsza. Co ciekawe, historię możemy dosyć szczegółowo odtworzyć, natomiast oryginalnego wyglądu noża używanego przez pułkownika JIMA BOWIE pod Alamo – już nie.

Nóż Bowie. Foto za wikipedia.org

Termin ‚nóż typu bowie’ lub ‚nóż Bowie’ obecnie odnosi się do wszystkich dużych noży użytkowych z ostrzem typu clip point. Charakteryzuje się ono szybkim spadkiem grzbietu głowni w kierunku czubka po linii wklęsłej lub prostej, często z fałszywym ostrzem w tym miejscu. Jest to obecnie najczęściej używany kształt głowni w nożach przetrwania, bojowych i uniwersalnych.
Oryginalnie zaś określenie ‚nóż Bowie’ należało by odnieść do noży bardzo twórczo wytwarzanych przez kowala JAMESA BLAKE’A według projektu Jima Bowie. Pierwsza ich para powstała na przełomie 1830/1831 roku. Były wytwarzane do 1839.

Jeden z noży z tamtego okresu jest przedstawiony powyżej. Ten obrazek pochodzi z książki Mandy Medearis Washington, Arkansas: History on the Southwest Trail i został znaleziony na http://users.aristotle.net/.

Nie wiadomo co się stało z osobistym nożem Bowie’go po jego śmierci – czy padł łupem jakiegoś meksykańskiego żołnierza czy może spłonął wraz z ciałami bohaterów Teksasu w marcu 1836. Był on jednak już wtedy częścią romantycznej legendy i Blake miał często zamówienia na podobne sztuki.

Jim Bowie stał się już za życia legendą Południa, jako słynny nożownik i wielokrotny zabójca – przy tym prawo zawsze stawało po jego stronie. Nóż, który ostatecznie opracował był wynikiem jego ogromnych doświadczeń. Połączył w nim cechy broni i przydatnego dla trapera noża do codziennego użytku, czyli narzędzia do wykonywania prostych prac i jako nóż myśliwski.

Ponieważ oryginał się nie zachował, licznie potem wykonywane noże „takie jak Bowie’go” ewoluowały i trudno dzisiaj przypisać któremuś typowi zgodność z pierwotnym modelem. Sam Bowie zanim został właścicielem „tego” noża miał zresztą przedtem kilka innych, z których umiał zrobić śmiercionośny użytek.

Jako cechy czyniące tę konstrukcję najbardziej rasową bronią można podać: stalowe ostrze o długości od 15 do 30 cm lub nawet więcej; stosunkowo szerokie – 4 do 5 cm; grubości 4,8 – 6,4 mm; jelec z górną częścią wygiętą do przodu w celu wyłapywania ostrza przeciwnika; czasem też pasek z miękkiego metalu na grzbiecie także służący do parowania; środek ciężkości noża w okolicach jelca lub przesunięty w kierunku rękojeści; fałszywe ostrze zaostrzone dla umożliwienia cięcia również powrotnym ruchem broni.

Ten ostatni szczegół – obustronnie zaostrzony koniec, na pewno posiadała broń Bowie’go i było to pomysłem Blake’a. Bowie bez wahania zaakceptował tę modyfikację swojego pierwotnego modelu. Dzięki temu zyskiwał kolejne możliwości w operowaniu nożem.

Najbardziej chyba twórczym z duchowych spadkobierców Bowie’go był JOHN STYERS (na zdjęciu z książki „Cold Steel”). Ten instruktor walki wręcz korpusu Marines wyszedł z założenia, że broń i sposób walki muszą się absolutnie uzupełniać. W przypadku walki nożem największy potencjał dostrzegł w nożu Bowie. Ważnym impulsem do pójścia w tym kierunku był tu też zapewne fakt, że noże tego typu marines mieli na swoim wyposażeniu. Używali ich także z powodzeniem podczas II wojny światowej, zwłaszcza na dalekowschodnim teatrze wojny. Styers uczył operowania tym nożem technikami wywodzącymi się z szermierki szablą. Prawdopodobnie w podobny sposób walczył Jim Bowie. W 1952 r. John Styers opublikował swoją książkę „Cold Steel”, jedną z klasycznych pozycji combatives. Jeden z jej rozdziałów poświęcił swojemu systemowi walki nożem.