Tigers Claw, „Pazur Tygrysa” to nazwa, która powie niewiele osobom nie obeznanym z chińskimi stylami walki. „Cios prosty” wydaje się być bliższym nam określeniem. Osoby trenujące boks angielski zauważą tu podobieństwa z bokserskimi ciosami prostymi na górę. Główna różnica tkwi w ukształtowaniu uderzającej ręki. Zamiast używać pięści, skuteczniej i bezpieczniej jest uderzać otwartą dłonią.

Aby prawidłowo ułożyć rękę do tego uderzenia należy ją całkowicie wyprostować, z dłonią w jednej linii z przedramieniem. Następnie dłoń trzeba odchylić ku górze oraz zgiąć i napiąć palce.

Uderzenie jest wyprowadzane po linii prostej. Uderza się zarówno z przedniej jak i tylnej ręki. Może być wyprowadzane zarówno przed siebie jak i w bok. Nie należy polować na jakiś szczególny cel w sensie konkretnego wrażliwego miejsca. Najlepszym celem jest ogólnie głowa. W pewnej idealnej (ale mimo wszystko przypadkowej!) sytuacji palce mogą trafić w oczy, środek ręki w nos a podstawa dłoni w szczękę. Nie należy jednak sprowadzać akcji z tym uderzeniem tylko do polowania na taki układ celów.

Szczególne nastawianie się na trafienie w oczy niesie ze sobą wielkie ryzyko chybienia, ze względu na naturalny każdemu człowiekowi odruch uniku. W rzeczywistości palce mają większą szansę dosięgnąć oczu jeśli nie są one bezpośrednim celem ataku, a jedynie celem kolejnym w jakiejś sekwencji lub nawet wręcz wtedy, gdy trafienie będzie przypadkowe. Tak się dzieje przy ciosie podbródkowym, gdy atak na oczy jest kontynuacją trafienia w żuchwę, oraz właśnie przy ciosie prostym, gdy celem jest ogólnie twarz. Do uzyskania dobrego efektu tego uderzenia nie jest konieczne trafienie w oczy. Wystarczy jeśli palce wejdą solidnie w kontakt z celem, a zgięta w nadgarstku ręka dokona reszty.

Tak więc celem generalnie będzie twarzoczaszka, a może być to także bok głowy czy potylica. Silne,”przechodzące” uderzenie i tak przyniesie efekt dzięki zakłóceniu pracy mózgu.

Jest to cios dystansowy. Jest łatwy do wykonania w naturalnych kombinacjach. Technika ta pozwala zarówno na szybkie wyprzedzające strzały, jak i na bardzo mocne uderzenia. Trening może być podobny do treningu podstaw lewego i prawego prostego w boksie. Nie należy jednak tracić z oczu różnic pomiędzy combatem a boksem. Zwłaszcza dotyczy to stosowania stałej presji na przeciwnika a nie punktowania, a także nieograniczonego w combatach wyboru celów oraz możliwych kombinacji z innymi rodzajami ataku, łącznie z możliwością chwytania i przytrzymywania przeciwnika.